B001 Nedir?

b001 nedir avea

b001 nedir

Son zamanlarda telefonumuza gelen bet mesajlarından reklam mesajlarından herkes bıkmıştı. Btk bu konuda bir adım atmış ve spam mesajları engellemek için bir servis başlatmış. telefonumuza gelen banka mesajlarının sonunda 4 haneli bir kod oluyor peki bu 4 haneli koddaki B001 nedir diye hiç düşündünüz mü? Btk gelen spam mesajları engellemek içni bütün gsm operatörlerine böyle bir kod vermiş bu kod 4 taneden oluşuyor ilk hanesi B harfi diğerleri ise rakam. Bu rakamları da büyük ihtimal sıra ile vermiş. Aslında güzel bir uygulama olmuş bu uygulamadan beri telefonuma bet sitelerinden reklam mesajı gelmez oldu. Bir nevi beni rahatlattı günde en az 3-5 kere bet sitelerinden mesaj gelmekteydi.

B001 Nedir

Evet bahis sitelerini engelledi sanırım btk ama bu kodlar daha çok banka mesajlarında gelmekte. Mesela bir banka işleminde onay yaparken gelen mesajda bu kod oluyor. Bazen onay mesajlarında bu kodu şifre sanıp girildiği bile oluyor. Şifre mesajlarında genellikle yeni telefonlarda rakam olan kısım mavi link şeklinde olur ve biz de bu kısımı kullanırız direk gözümüz oraya gider. Bu işlemde ise gözümüz mesajın sonuna gidiyor ve o kodu şifre sanıp girebiliyoruz buna dikkat etmek lazım. Btk nın vermiş olduğu bu kodlar arasın b001 kodunu ise avea iletişim hizmetleri a.ş. yani yeni adıyla Turk Telekom almış. Bu kod ile biten mesajların kullanımı Turk telekom tarafından yapılmakta demektir. Aynı zamanda b002 Turkcell b003 ise vodafone hizmetindedir. Bu liste daha çok uzun bir sürü firma var bu listeye şuradan bakabilirsiniz. Aynı zamanda diğer kodlarında kimlerin olduğunu öğrenebilirsiniz.

Updated: 3 Ocak 2017 — 16:13

7 Comments

Add a Comment
  1. Bende sürekli neden böyle mesajlar gelmeye başladı diyordum teşekkürler.

  2. Mehmet odabaşı

    Sürekli bana alışveriş sitelerinden geliyor bu kod

  3. Sürekli gelen kodun anlamını bilmiyordum teşekürler bilgilendirici bir yazı olmuş.

  4. çok yararlı bir paylaşım olmuş çok teşekkür ederim. b001 kodu geliyordu sürekli telefonuma bende merak ediyordum detaylı açıklama olmuş.

  5. Bana B001koduyla bana mesaj geliyor .Acaba gelen iade tutari ne anlama geliyor.Kullanabiliyor muyuz.Beni zarara sokar mi .Cdvabiizi rica ediyorum.

    1. Merhaba Nurgün hanım; B001 kodu çoğunlukla Türk Telekom’dan gelmektedir. Bu kodlar güvenilir firmaların sizlere gönderdiği mesajlardır. BTK’nın uygulamış olduğu bir sistemdir. Herhangi bir zararı sizlere yoktur.

  6. Banada b001 geldi tebrikler kapanyamiza talebiniz alınmıştır diyor nasıl iptal edeceğim tekrar dinlemek için yanlışlıkla 1 bastım bana yardımcı olyrmusunuz kontör yüklemedim mi iptal olur mu kendiliğinden iptal yapmam için ne yapmam lazım tam dinlemedim tekrar dinliyecektim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SonKampanyalar © 2016 - Site Haritası - DMCA.com Protection Status