B002 Nedir?

b002 nedir turkcell

b002 nedir

Bilindiği internette yaptığımız alışverişlerde ve ya bilgilendirme amaçlı cep telefonumuza bir çok mesaj gelmekte. Özellikle son zamanlarda hepimiz telefonuna bir sürü bet sitesinden bahis sitesinden reklam amaçlı mesaj geliyor ve bu da insanların canını sıkmaya başladı. Bu konuda bir çok şikayet olması üzerine BTK olaya el atmış. Peki B002 nedir diye soruyorsunuz hala fakındayım. Şöyle bir açıklama yapıyım sonra anlatıyım. cep telefonuna gelen bu spam mesajları engellemek için Btk bir sistem geliştirmiş ve her operatöre dört karakterli bir kod vermiş bu kodlar B harfi ile başlıyor ve sonrasında üç tane rakam içeriyor. Şu an bu hizmeti veren bütün operatörler bunu kullanmak zorunda.

B002 nedir

B002 kodu ise Btk nın Turkcell için vermiş olduğu kod. Bu kodu atan banka olsun ya da reklam olsun ve ya bir doğrulama mesajı olsun bu hizmeti Turkcell ‘den almış demek oluyor. Şu an sanırım en çok kullanılan hizmet b002 hizmeti yani turkcellden alınan hizmet. Çünkü gelen mesajların bir çoğunda bu yazmakta. Aynı zamanda b001 avea yani turk telekomun, b003 ise vodafone un kullandığı kod. Bu listedeki diğer firmalara şu listeden bakabilirsiniz. Daha bir çok firma bulunmakta ve sayıları her yenisi açıldıkça artmaktadır. Bu uygulamaya geçildiğinden beri bet sitelerinden mesaj gelmez oldu bir bakıma benim açımdan uygulama başarılı oldu demektir. Umarım ileri de bunun da bir açığını bulup tekrar günde 3-5 tane işimize yaramayan mesaj almayız.

Updated: 3 Ocak 2017 — 16:14

8 Comments

Add a Comment
 1. 5392217706nolu hattım neden yavaşladı

 2. Abdurrahman Önül

  Gelen bilgilendirme mesajlarında görüyordum ama bir türlü çözememiştim. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

 3. Yıllık abonelik kampanyamın 24/2/2017 tarihinde son erileceyine dair turkcell den uyarı mesajı aldım,ne yapmam gerekiyor sizden habe bekliyorum,şu anda USA dayım bana lütfen aydınlatıcı bilgi verirmisiniz.teşekkürlerimle.

  1. Senin paketin(tarifen) yıllıkmış yani daha ucuz o bitcek dio istersen devam edersin istersende üst veya alt pakete geçebilirsin

 4. Tarife neden değiştirildi. Yurt dışındaki arama yapmadım. Arama yaptığım belirtiliyor.Eski tarifeye dönmek istiyorum.

 5. ben yaptım oldu kampanyalı faturalı hattımın devam etmek istiyorum 19 nisan 2017 tarihinde taahüdümün bittigine dair mesaj bildirimi yapıldı devam etmek istiyorum

 6. Ayşe sevin erdogmus

  5353528777 özel ucretliservis izni iptaliicin425994 oay kodunuBOO2ye gonderemiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SonKampanyalar © 2016 - Site Haritası - DMCA.com Protection Status