En Ucuz Erzurum Oltu Taşı Tesbih

oltu taşı tesbihTesbih hakiki erzurum oltu taşıdır, satıcı da daha bir çok tesbih türü vardır ve hepsi uygun fiyatlıdır. Kutusunun içerisinde bir tane test habbesi gönderiyor ve testlerin yazılı olduğu kağıtta mevcut. Tesbihler gayet kaliteli ve sadece 9.90 Türk Lirası. Satış linkini ve donanımhaber konusununın linkini atıyorum http://urun.gittigidiyor.com/antika-sanat/orjinal-oltu-tasi-tespih-bu-firsat-kacmaz-241784173 Satın Almak için siteye gidebilirsiniz.

Tesbih türleri ve sahte tesbih anlama yolları

Ülkemizin bulunduğu konumu ve kültürel yapısı sebebi ile ülkemizde tesbih kültürü bir hayli gelişmiştir. Tesbihlerin doksan dokuzluk, otuzüçlük, zaza tesbih, efe tesbih ve sallama gibi türleri vardır. En çok tercih edilenler otuzüçlük ve sallamadır. Öncelik olarak şu farkı belirtmek isterim tesbih çekilir, sallama sallanır. Kullanılan malzeme itibari ile en çok tercih edilenler kehribar, Erzurum oltu taşı, hakiki alman katalini ve ağaç tesbihler arasında kukadır. İmame ve püslük de ise malzeme olarak en çok gümüş, tarz olarak ise Trabzon kazaz tercih edilir. İp olarak ise kaliteli ipliklerin yanı sıra lastik misina kullanılabilir. Lastik misina dayanıklılığı itibari ile çok tercih edilir.

Malzemesine göre tesbihler

Kuka ahşap türevlidir ve Hindistan cevizine benzer bir ağacın meyvesinden elde edilir. Özelliği gereği anti bakteriyeldir ve kültürümüzde yeri çok eskiye dayanır. Osmanlı zamanında elinde kuka teşbihi olmayan bir hekim bulunmazmış öyle ki olmayan hekim saraya dahi alınmazmış. Ağaç kökenli olmasından dolayı çektikçe kararması ve pürüzsüz bir hal alması ise kullandıkça değerini artırırken mükemmel bir şekle bürünmesi ile çok tercih edilir. Kehribar, çam ağacının özünün yıllar boyu fosilleşmesi ile ortaya çıkan bir malzemedir. Sertliği ile sallamaya çok uygun bir maddedir. Bu piyasanın altını gibidir neredeyse, ünlü ustaların elinden çıkan kehribar tesbihler astronomik fiyatlara alıcı bulabilir. Kullandıkça elinizin teri ve ısısı ile tepkimeye girerek renk değişikliğine uğrar. Piyasada katalin ile çok karıştırılır hatta kehribar diye satılan katalinler vardır. Bu farkı anlaması çok zordur o yüzden kehribar alacaksanız güvenilir bir yerden almanızı öneririm. Çok değerli bir malzeme olduğu için habbelerin işlenmesi sırasında açığa çıkan tozu atılmaz, preslenir ve toz kehribar ve ya pres kehribar olarak satılır. Fiyatı kehribara göre ucuz olması sebebi ile tercih edilebilir.

Katalin alman plastiği olarak geçer. Almanlar eskiden kendilerine özgü bir reçine üreterek radyo yapımı gibi şu an plastik kullanılan bazı sektörlerde katalin kullanmışlardır. Çok dayanıklı bir yapısı varken zamanla aynı kehribar gibi renk değiştirmesi sonucu bu malzemenin kullanımından vazgeçmişlerdir. Hakiki eski katalin değerlidir bulunması zordur fakat tesbih üretiminde şu an yeni üretilen katalinler kullanılmaktadır. Kehribar diye satılmakta ve fiyatı bir hayli uygundur. Erzurum oltu taşı yerli üretim olduğu için ülkemizde oldukça fazladır. Linyit türevli olan bu malzeme ilk çıktığında yumuşaktır fakat oksijen ile temas ettiğinde sertleşmeye başlar.

İşlemesi zordur tek bir habbenin üzerine açılan çok fazla delik ile gümüş tel çakımı sonucu güzel işlemeli oltu tesbihler üretilir. Sahtesini ayırt etmesi nispeten kolaydır. Kül çekme testi, zımparaya kahverengi toz bırakma testi gibi testler ile ayırt edebilirsiniz. Piyasa satılan ucuz oltuların birçoğu Rus taşı ve ya Gürcü oltusudur. Bu iki malzemede zımpara kağıdında siyah toz bırakır. Oltu tesbihlerin gerçek sertliğini kazanana kadar sallama olarak kullanılması önerilmemektedir, çatlama ve kırılma olabilir. İp yollarındaki hasar ip kesmeye kadar varabilir ve teşbihiniz dağılabilir.

Oltu Tesbihin Orjinallik Testi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SonKampanyalar © 2016 - Site Haritası - DMCA.com Protection Status