Gürcistan’dan Alınan Arabaların Vergisi

Gürcistan’dan araba almak, Türkiye’de uygulanan vergi tutarlarının ciddi düzeyde yükselmesiyle birlikte kişilerin akıllarında oluşan yeni bir uygun bütçeli araba alım planı olarak görülmeye başlandı. Günümüzde bu sektörle uğraşan yüzlerce kişinin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak getirdiğiniz arabanın plakasını TR plaka olarak belirleyemiyorsunuz. Gürcistan plakasını kullanmak zorundasınız. Bunun hem avantajları hem de dezavantajları olduğunu söyleyebiliriz.

Gürcistan’dan Aldığım Araba İçin Gürcistan’a Vergi Öder miyim ?

Bu soru pek çok kişinin aklını kurcalıyor. Sonuçta eğer Gürcistan’a bir vergi ödemek zorundaysanız ve bunu ödeyemiyorsanız bu yasal bir suç olarak sayılacaktır. O zaman size güzel haberi verelim, Gürcistan’dan getirdiğiniz araç için Gürcistan’a herhangi bir vergi ödemek zorunda değilsiniz. Ancak aracınızı Türkiye’de 2 yıl boyunca rahatlıkla kullandıktan sonra yeniden Gürcistan’a geçerek plaka yenilemeniz gerekiyor. Plaka yenilemek için Gürcistan’a girdiğinizde aynı gün çıkmalısınız. Plaka değişimi için ortalam 284 $ gibi bir ücret ödemelisiniz ki bu tutar yaklaşık 1050 TL tutarında bir ücret. Lüks araba kullanacaksanız ortalama 10 yılda 5.000 TL plaka yenileme ücreti ödeyeceksiniz ki vergi ödemektense bu yöntem çok daha uygun maliyetli.

Peki Ya Türkiye’de Vergi Ödemem Gerekir Mi ?

İşin en güzel yanı, Türkiye’de de herhangi bir vergi ödeme zorunluluğunuz yok. Plakanız Gürcistan uyruklu olduğu için Türkiye Cumhuriyeti sizden resmi olarak herhangi bir vergi ücreti kesme yetkisine sahip değil.

Gürcistan’dan araba almayı düşünüyorsanız Gürcistan’dan Araba Nasıl Alınır adlı yazımızı da okuyabilirsiniz: http://www.sonkampanyalar.net/gurcistandan-araba-nasil-alinir/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SonKampanyalar © 2016 - Site Haritası - DMCA.com Protection Status