Karşılaştırma Apple Music mi Spotify mı

apple-music-vs-spotify karşılaştırması

apple music vs spotify karsilastirma

Bilindiği üzere apple music spotify’a göre daha sonradan popüler olmuş bir uygulama. Hatta spotify’ın üye sayısına yaklaştığında bir çok kişi tarafından büyük bir şey olarak tanıtılmıştı. Fakat apple hemen hemen her girdiği sektör de olduğu gibi bu sektörde de tepeye oynamayı başardı. Spotify ücretsiz olarak kullanıldığı gibi bir çok özelliği de içerisinde bulundururan spotify premium paketi mevcut. Apple’ın açıkladığı rakamlara göre ücretli olarak apple music kullanan müşteri sayısı 20 milyon. Gerçekten çok iyi bir rakam özellikle iphone kullanıcılarını düşünürsek baya bir satış yapmışlar demektir. Buna karşılık spotify ise ücretli olarak kullanan sayısını açıkladı ve bu sayı tam 40 milyon. Apple music sayı olarak yanına yaklaştı diye reklamı yapılsa da sadece yarısına yaklaşmış demek oluyor.

Apple Music vs Spotify Sizce Hangisi?

Aralarında şu an bir çok fark var ama bunun bence en temel sebebi spofity’ı her platformda kullanabilirken apple music için bir apple ürünü kullanıyor olmamız gerekmekte. Bence en büyük fark bu çünkü spotify’ı apple ürünü kullanan kişilerde kullanabiliyor. Bu durumda bazılarının kafası karışmakta iphone kullanırken hangisini tercih etmeliyim sorusu geliyor akıllarına ve kafaları karışabiliyor. Biraz kurcaladığımız zaman iki sistemde gayet yeterli ve kullanılabilir. Hatta ikisinin de kendilerine özgü avantajları var. İkisinin avantajları olduğu gibi eksikleri de var tabi ki. Aslında birbirlerinden bakıp ikisinin karışı bir şey olsa çok daha iyi bir uygulama ortaya çıkacak ama iki şirkette bunu göz ardı ediyor kendi çizgisinde ilerliyor.

Detaylı Karşılaştırma

Arayüz olarak ikisi de fena değil aslında sonuçta herkesin zevkine göre diyoruz fazla uzatmayacağım bu kısmı. Fakat sportify renkleri doğrultusunda bence gözü daha az yoruyor diyebilirim. Bir çok kişi apple’ın arayüzüne alıştı ve apple kullanıcıları onu tercih edebilir bu yüzden ama ben spotify’ın arayüzünü daha iyi buluyorum. Mobil uygulamaları açısından değerlendirecek olursak daha önceden de dediğim gibi apple music sadece apple ürünlerinde var ve bu bence bir eksi. Spotify bütün hepsinde var ve bence spotify’ın mobil kısmı çok iyi. Premium üyelik kullanıyorsanız şarkı indirme özelliği de var. İnternetsiz zamanlarımızda ilaç gibi geliyor. Ek olarak aynı anda bilgisayarda spotify açıkken cep telefonunuzdaki uygulamayı sanki bir uzaktan kumandaymış gibi kullanabiliyorsunuz. Çok güzel düşünülmüş bir ayrıntı gerçekten. Bunlar haricinde ikisininde müzik öneri sistemi güzel. Sizin zevkinizi güzel analiz edip beğeneceğiniz müzikleri çıkartabiliyorlar. Bu konuda ikisini de bir artı vermek istiyorum. Kötü bir özellik olarak spotify mobil uygulamayı eğer ücretsiz kullanıyorsanız şarkı geçme olayı olmuyor. Listeyi açıyorsunuz karışık olarak dinliyorsunuz. Bazen müzik zevkinizi berbat edebiliyor. Bu arada spotify’ın ses kalitesi biraz daha iyi apple musicden. Apple music’in en güzel yanı bence şarkıları dinlerken şarkı sözlerini de görebiliyor olmanız. Bu bir çok uygulamada olmadığı gibi spotifyda da yok. Bence çok iyi düşünülmüş diğer playerların ders alması gereken bir özellik olarak görüyorum. Spotify’ın en büyük farkı ise sosyal bir platform olarak kullanabiliyor olmamız. Kendimize ait bir üyelik açıp playlistler yapabiliyoruz ve arkadaşlarımız oradan isterlerse bizi takip edebiliyorlar ve playlistlerimize üye olabiliyor. Bunun tam tersi olarak biz de arkadaşlarımıza aynı şekilde dönüş yapabiliyoruz.

Updated: 3 Ocak 2017 — 16:09

4 Comments

Add a Comment
  1. spotify çok daha geniş bir müzik yelpazesine sahip belki zamanla apple onu geçebilir çok güçlü fakat şimdilik 3 aylık 1tl kampanyasıyla spotify diyorum.

  2. Spotify diyorum çünkü spotify arayüzü çok harika düzene ve gösterişe sahip

  3. bence spotify güzel hem sürekli indirimli sunuyor hem de geniş müzik arşivi var. Tek geçerim spotifyi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SonKampanyalar © 2016 - Site Haritası - DMCA.com Protection Status