Yurtdışından Telefon Siparişi Nasıl Yapılır?

Aliexpress, Amazon gibi yabancı alışveriş sitelerinde satılan telefonların fiyatı ülkemizdeki telefonların fiyatlarına kıyasla çok daha makul. Örneğin Türkiye’de 1.500 TL’ye satılan bir telefonu bu yabancı alışveriş sitelerinde rahatlıkla 250-300 dolar arasında alabilirsiniz. Ancak sadece sipariş geçebilirsiniz. Ürünü somut olarak elinizde görmeniz sizin için neredeyse bir hayal olacak. Sonuçta vergi başkanlığı da bu durumun farkında ve önlemi çoktan almış durumda.

2017 yılının başında 75 $’ın altında olan ürünler vergiden sorunsuzca muaf tutulurken bu fiyat günümüzde 150 $’ı aştı. İlk baktığınızda bu durum bizim için olumlu bir durum gibi görünüyor, ama SIM kartı takılabilen elektronik cihazların gümrük prosedürü bilindiğinden çok daha farklı bir şekilde işliyor. İsterseniz aldığınız telefon 20 $ olsun yine de gümrükten geçemiyor.

Varsayalım telefonunuzun siparişini verdiniz ve beklemeye koyuldunuz. Yaklaşık 1-2 ay sonra PTT’den size bir telefon geldi ve ürününüzün teslim edilemeyeceğini öğrendiniz. Bu sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Çünkü yurtdışından getirilen telefonların elinize ulaşması neredeyse imkansız. Bazı satıcılar, telefonu hediye ibaresiyle göndereceklerini, bu sayede vergi sorunu yaşamayacağınızı söylese de bu durum da çok düşük bir ihtimalden ibaret.

Uzun lafın kısacası, yurtdışından sipariş ile telefon getiremiyorsunuz. Olsa olsa bir yakınınız gelirken rica ederseniz cihazınızı alabilirsiniz ki yine IMEI sorunu vb. sorunları çözmek isterken telefonun Türkiye’deki maliyetini yakalayacaksınız. Dolayısıyla alın Türkiye’den bir telefon, keyfinize bakın !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SonKampanyalar © 2016 - Site Haritası - DMCA.com Protection Status